תרגילי מיינדפולנס

אם אתם מתחברים למדיטציה, כדאי שתכירו את תרגילי מיינדפולנס. מדובר למעשה על מודעות בלתי שיפוטית לחוויה שלכם ברגע שבו אתם נמצאים. מדיטציה המבוססת על תרגילי מיינדפולנס פותחת לכל אדם פתח לעולם מלא של תובנות, מסייעת לו להיכנס למסע לתוך עצמו וליצור שינוי חיובי מאוד בחייו. אנו חיים במציאות שבה קשה מאוד להגיע למצב של הקשבה עצמית. אדם שמעוניין להגיע למצב של קשיבות, יכול להתחיל עם תרגול של כמה תרגילים בסיסיים במיינדפולנס. 

איזה תרגילי מיינדפולנס כדאי לנסות?

הנה כמה תרגילי מיינדפולנס שכדאי לכל אדם שמעוניין להגיע להקשבה עצמית לנסות:

התרגיל הבסיסי והמוכר ביותר הוא מודעות והקשבה לנשימה. עליכם למצוא מקום רגוע ושקט, לכוון לעצמכם טיימר לכמה דקות, לעצום את העיניים ופשוט לשים לב לנשימה שלכם. חשוב מאוד שלא לנסות לנשום בצורה מאולצת כלשהי או מלאכותית, אלא להקשיב לנשימה כפי שהיא. יש להתרכז בזרימת האוויר החוצה ופנימה וכן לנסות לזהות בתהליך זה תחושות או רגשות הנוגעים לנשימה שלכם. עליכם להרגיש שהנשימות שלכם הן מעין עוגן ובכל פעם שהמחשבות שלכם נודדות הלאה מהנשימה, יש להחזיר אותן לנשימה.

תרגיל נוסף שכדאי לבצע נוגע לסריקת הגוף שלכם. בתרגיל זה יש לשכב בצורה נינוחה על הגב ותוך כדאי נשימה לשים לב לכל חלק בגוף. יש לכוון את הנשימה לכל חלק בגוף לרבות החלקים הקטנים ביותר כגון: הבהונות שבכפות הרגליים. בתרגיל זה יש לסרוק את כל חלקי הגוף ולהעניק להם תשומת לב ראויה ונשימה.

תרגיל שלישי הוא תרגיל של הקשבה בקשיבות. מה זה אומר? במהלך שיחה עם כל אדם באשר הוא שאתם מנהלים, נסו להיות קשובים יותר ומרוכזים יותר במה שנאמר לכם. חשוב מאוד שתשימו לב לאנרגיות הנוכחות בשיחה וכן, חשוב שתקשיבו בכדי להבין ולא רק בכדי לענות, להישמע בעצמכם או להתגונן. מדובר על מלאכת הקשבה לא פשוטה, אך היא יכולה לשנות לחלוטין את הקשרים הבינאישיים שלכם.

תרגיל נוסף בתחום הקשיבות הוא קשיבות לרגשות. המטרה של תרגיל זה היא להעמיק ולהעצים את הקשר של כל אדם עם עצמו ועם הסובבים אותו. המשמעות של קשיבות רגשית היא להיות קשובים וכן מודעים לכל רגש שאנו מרגישים, בלי שום שיפוטיות, עם הרבה חמלה ועם סקרנות. אם אתם חשים רגש כלשהו, עליכם לנסות להיות קשובים ולהבין איזה מתח הוא מעורר לכם בגוף והאם יתכן שיש קשר בין הרגש שאתם חשים לבין המתח. חשוב מאוד להתייחס לכל רגש כזרם אנרגיה עצמאי ולא להיקשר בצורה כבדה די לנוכחות של הרגשות השונים.

תרגיל חשוב נוסף שיכול לסייע לכם לעשות שינוי רציני בחיים שלכם הוא תרגיל אכילה בקשיבות. אנו חיים בעולם עמוס במאכלים שונים ולא פעם, אנו לא אוכלים בצורה מודעת וקשובה ולא באמת מצליחים לשים לב מה אנחנו מכניסים לגוף שלנו, דבר שגורם לנו להכניס מזון שלא תמיד טוב ובריא לנו ולעיתים גם כמות מזון גדולה מדי מכפי שאנו צריכים. אכילה בצורה קשובה היא דבר חשוב מאוד. כאשר אוכלים ארוחה, חשוב מאוד להעניק תשומת לב לכל חמשת החושים. יש ללעוס את האוכל לאט ובצורה קשובה ולשים לב לכל הטעמים שבמזון, למרקם, לריחות ולתחושות שהמזון מעלה בגוף. כדאי מאוד לגלות סקרנות לאוכל שאתם אוכלים. על אף שלא תמיד קל לאכול בצורה מודעת כל היום, כדאי להתחיל עם ארוחה אחת או כמה מאכלים שאתם אוכלים במהלך היום ולנסות לאכול אותם בצורה מודעת וכפי שתואר לעיל. 

לחזור למשהו ספציפי?