אוטופיה ודיסטופיה

אף על פי שהדיסטופיות האקולוגיות נדירות יותר, יש השפעה על מספר קטן של יצירות המייצגות "אקוטופיות" או מגמות אקולוגיות. זה כולל את האקוטופיה של ארנסט קלנבאך, דוגמה חשובה לז'אנר מהמאה ה -20.

דיסטופיות ואוטופיות נותרו מרתקות בגלל טבען הקיצוני ויכולתן לדמיין את הגדול והגרוטסקי

שני המודלים הספרותיים של חברות דמיוניות נוסעים באלמנטים של אוטופיה וגם דיסטופיה במהלך רומן או סרט. שניהם מאופיינים במדע בדיוני ובפנטזיה, כפי שהם נקבעים בעתיד, שבהם משתמשים בטכנולוגיה ליצירת תנאי מחיה מושלמים.

בואו להתחקות אחר רעיון האוטופיה והדיסטופיה דרך ההיסטוריה של הספרות והמחשבה לגלות

בתחילת הנותן, עולמה של לויס לורי מתואר כאוטופיה. רבים אומרים, כולל אטווד, כי דיסטופיה היא תוצר של אוטופיה כלשהי, אך לעולם לא ניתן להתווכח עם אוריקס וקראק.

המילה אוטופיה נטבעה בשנת 1516 על ידי סר תומאס מור ביצירתו עבודותיו של תומאס מור

היא שימשה לראשונה בקשר ישיר עם סר תומאס תומאס מור יותר בשנת 1516. המילה דיסטופיה שימשה בפומבי ג'ון סטיוארט מיל בנאום בפני הפרלמנט בשנת 1868, בה הגדיר את האוטופי כ"מי שמעדיפים את הטוב והמעשי "ו דיסטופי כמי ש"מעדיפים את הרע והמעשי ". למרות שאולי תומאס מורה טבע את המונח אוטופיה לפני שכתב אותו, סופרים כתבו על אוטופיות במשך מאות שנים, כולל גן עדן המקראי בראשית ורפובליקת אפלטון, מדינה מושלמת הנשלטת על ידי פילוסוף-מלך.

בהגדרתו המודרנית

דיסטופיה היא דיסטופיה אפוקליפטית או פוסט-אפוקליפטית או אוטופיה אנטי-אוטופית שהופכת את העולם, בה אנשים מנסים לבנות רפובליקה של שלמות רק כדי לגלות שהם יצרו אותה באומללות. במובן זה, דיסטופיות הן ההפך מאוטופיות, שהן רעיון אופייני יותר. אוטופיות הן חברות מתוכננות, אך לרוב הן קטסטרופליות ומכילות דיסטופיות משלהן.

אוטופיות נוטות להיות מרגיעות ומעוטרות בחסד שווא

בעוד דיסטופיות מגלות רעמים שטניים. אוטופיות מאפיינות את הטרנספורמציה המודרנית, החווה הלך רוח אוטופי שבו כל הפעולות נעצרות. הן אוטופיות והן דיסטופיות הפכו לדמיין את העתיד, אך הן מדמיינות את העבר ומדמיינות מקומות כמו גן עדן.

אוסקר ויילד הביע זאת בצורה הטובה ביותר בחיבורו משנת 1891

"נשמת האדם והחברה" כשהצהיר שמפה עולמית לא מכילה אוטופיה לא שווה להסתכל עליה כי היא לא תשאיר אף אחד, לא עם, לא אנושיות. , אין מדינה. כז'אנר ספרותי, האוטופיות כוללות שילוב של פנטזיה רצינית, מידה מסוימת של סאטירה ואופטימיות, מכיוון שהם מאמינים כי מקום טוב יותר אפשרי, בין אם על ידי הסופר או על ידי החברה העכשווית. וכמובן, כולנו יודעים שאוטופיה היא יותר מסתם מקום טוב; זה מקום מושלם, מקום להיות בו.

הסיבה שיש לאוטופיה וגם לדיסטופיה עמד במבחן הזמן ושמר על הקסם של החברה שהם משקפים את הקוטביות של הטבע האנושי

מאלימות והרס קיצוניים ועד לריפוי ואחדות קיצוניים. הטבע האנושי הן של דיסטופיה והן של אוטופיה הוא שההתנגשות הטובה והרעת.

אכן

הדואליות הסותרת של הטבע האנושי גורמת אפילו לאוטופיה ולדיסטופיה לתחום הבדיוני, ומונעת מהם להיות מציאות הניתנת להשגה. באוטופיה, הטבע האנושי עצמו משתנה, מה שמאפשר מצב הוויה גבוה. בשל הדואליות הזו, אוטופיה טהורה לעולם לא תוכל לחיות בדו -קיום עם דיסטופיה טהורה.

במובנים חשובים

הדחף האוטופי אינו שונה מדי מהדחף הכללי ליצור עולם למטרה גדולה יותר ולדמיין אותו כפי שהוא נראה וחוה בתיאטרון, בדיה, קולנוע, דוגמניות, רכבות, נופים, מנהרות. , גשרים, תחנות רכבת והליכה לשמה. אומנם אוטופיה אינה ניתנת להשגה בפועל, אך החלק ה"בלתי מושג "בהגדרה אינו אומר שאין לה כוח רב בתוך פרמטרים שונים.

האוטופיה הישנה התבססה על החזרה לסגולות הדמיון של העבר. דמות המפתח באוטופיה החדשה הייתה נורמן בל גדס, עיצוב תיאטרון שהפך למעצב תעשייתי. התערוכה העולמית הניחה שהעתיד יהפוך אותנו לחדשים כפי שנוצר.

מכונת הזמן (1895) והאי של דוקטור מורו (1896) ואוטופיה מודרנית (1905) הם דוגמאות טובות לעולמות העתיד הדמיוניים שלו

ברומן "מכונת הזמן" (התרעת ספוילר), המתרחש בעולם העתידני של אלואיס מורלוק, מציע גדס שעלינו לתבוע ולחיות בדיסטופיה כדי ליצור אוטופיה. דוגמה נוספת לסדרה הלא רצויה הזו היא הפרדוקס של ליסה מקמן, המתרחש ב- The Outcasts, שם מתייחסים לדיסטופיה מוחלטת כאוטופיה מוחלטת.

באנטר-אוטופיה ובדיסטופיה

התקווה לשיפור מתחלפת בפחד מחשמל מההשלכות המכוערות של התנהגות היום. זה משמעותי מאחר והלה גווין מציב את עולמה של אנארה, אוטופיה קודרת, יבשה ומשגשגת, עם חיוניות האוטופיה הקלאסית, חברה קיימת שנדחתה.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן